O festivalu

Zlínský festival o těhotenství, porodu a rodičovství se koná v rámci Světového týdne respektu k porodu (každoročně třetí týden v květnu) a připojuje se tak k iniciativě, kterou v roce 2006 rozjelo Hnutí za aktivní mateřství, když poprvé uspořádalo festival v Praze. Fakt, že počet návštěvníků festivalu každoročně stoupá a připojuje se stále více měst po celé republice, svědčí o tom, že toto téma je ve společnosti velmi živé a pomalu vede k proměně stereotypních pohledů na těhotenství, porod a mateřství.

Druhý ročník Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství ve Zlíně navazuje na úspěšný ročník 2017, který navštívilo kolem sta návštěvníků. Poučeni o cenné zkušenosti, předkládáme letos všem těhotným ženám, párům chystajícím se založit rodinu, ale i zkušeným rodičkám a odborníkům z řad zdravotnických profesí program, který se zaměří na nejpalčivější otázky ohledně těhotenství, porodu a následného rodičovství.

Festival jsme přesunuli z Filmových ateliérů do uživatelsky příjemnější a dostupnější kavárny Kafé Zámek (fcb Kafé Zámek), která sídlí uprostřed parku v centru Zlína (cca 5 minut pěšky od vlakového a autobusového nádraží). Kavárna nabízí výtečné občerstvení včetně lehkých a zdravých jídel a také skvělých moučníků. K dispozici bude i dětský koutek.

Co je Světový týden respektu k porodu? 

Tradice Světového týdne respektu k porodu vznikla před několika lety souběžně v několika frankofonních zemích jako reakce na stále přetechnizovanější obor porodnictví. Česká republika se připojila prostřednictvím Hnutí za aktivní mateřství v roce 2006. I v naší zemi pociťujeme výrazně se rozevírající nůžky mezi normálním, přirozeným porodem a tím, co je ženám běžně nabízeno. Úplně stranou zůstávají aktuální vědecká doporučení, stále převažuje zastaralá rutina a porodnické násilí, do porodu se často a zbytečně zasahuje a často (rovněž zbytečně) také končí operativně.

Otcem zakladatelem této osvětově-manifestační akce je Francouz Bernard Bel, civilním povoláním programátor, který na počátku prostě jen hledal se svou ženou přátelskou a vstřícnou porodnici, kde by se mohlo narodit jeho první dítě. Dnes má děti tři, téměř dospělé, a vedle tradice Světového týdne respektu k porodu založil i Frankofonní alianci pro respektovaný porod. Všechny tyto aktivity upozorňují na nevhodné a škodlivé postupy, navzdory výsledkům výzkumů v porodnictví mnoha zemí stále rozšířené.

Společným cílem akcí Světového týdne respektu k porodu je propagace normálního porodu a přátelské porodní péče pro matku a dítě v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky.