2017

 

Téma:

40 týdnů? Každý porod má svůj pravý čas.

 

 

Pátek 19. května 2017

17.30 – 19.00 Zahájení festivalu – úvodní slovo k festivalu a představení vernisáže Elišky Svobodové na téma Těhotenství, porod a mateřství
(foyer a kavárna)
19.00 – 20.10 Projekce slovenského dokumentárního filmu, který svým tématem píchl do vosího hnízda porodnictví na Slovensku. Režisérka vypráví příběh tří žen, pro které se i přes jejich odhodlání rodit přirozeně stal porod traumatickou událostí. Film sleduje běžný provoz prestižních slovenských porodnic, na němž dokumentuje, jaké důsledky mohou mít medicínská rutina a odosobněný přístup personálu na průběh porodu. Snímek vzbuzuje velké emoce a vybízí ke spoustě otázek, na které náš festival v průběhu svých sobotních přednášek bude hledat odpovědi.
(kavárna a kinosál)
20.10 – 21.00
Moderovaná diskuse se slovenskou režisérkou výše zmíněného dokumentu. Autorka přijede pohovořit o průběhu a okolnostech vzniku filmu i o tom, proč je její dílo ještě před oficiálním uvedením konfrontováno se žalobou ze strany nemocnice.
(kavárna)
21.00 – 24.00
Společenské setkání nad tématem festivalu, vernisáže a filmu
(foyer a kavárna)

Sobota 20. května 2017

Hlavní přednáškový sál

9.55 Zahájení
10.00 – 11.45 Jana Riedlová
První dny s miminkem
12.00 – 13.00 Tereza Stejskalová
Předporodní a poporodní rituály
14.00 – 15.45 Radha Rosecká
Lotosový porod / Celostní pohled na placentu
16.00 – 17.45 Kristina Neubertová Zemánková
Přenášení – vyvolávaný porod vs. přirozený průběh
18.00 – 19.15 Ivana Cvičková
Ambulantní porod
19.30 – 21.00 Projekce filmu Mikrozrození (Microbirth, UK) a moderovaná diskuse
Více o filmu »
21.00 – 23.00 Ukončení festivalu a jeho zhodnocení

Malý přednáškový sál (uzavřená klidová zóna)

13.00 – 14.00 Jana Riedlová
WORKSHOP: Jak pracovat s bolestí u porodu
15.30 – 16.30 Hana Mertová
WORKSHOP: Aromaterapie a masáže v těhotenství
17.00 – 18.00 Radana Prokopová
WORKSHOP: Gravid jóga

 

Místo konání:

Filmový uzel Zlín
www.filmovyuzel.cz

Areál filmových ateliérů
Filmová 689
760 01 Zlín

Mapa zde

 

 

 

Přednášející

 

 

Kristina Neubertová Zemánková

Přenášení – vyvolávaný porod vs. přirozený průběh

V dnešní době má přibližně polovina prvorodiček vyvolávaný porod. Co tato varianta porodu obnáší? Jak to probíhá? Čím se liší přirozený a vyvolávaný porod? V jakých případech je to potřeba a kdy je lepší být trpělivá? Existují přírodní prostředky pro vyvolání porodu? Jak to vše vnímá miminko? Jak mít porod co nejšetrnější pro maminku i dítě?

O tom a všem ostatním, co vás o porodu a porodním plánu zajímá…

Kristina Neubertová Zemánková

Kristina provází ženy tím krásným a silným obdobím těhotenství, porodu a mateřství od roku 2007. V roce 2010 dokončila bakalářské studium porodní asistence na Univerzitě Palackého v Olomouci. V roce 2014 dokončila magisterské studium psychologie na filozofické fakultě stejné univerzity.

Od roku 2010 je registrována na Ministerstvu zdravotnictví ČR jako zdravotnický pracovník pracující samostatně bez odborného dohledu. Od prosince 2012 má oprávnění k poskytování zdravotních služeb v oboru porodní asistentka formou domácí péče. Je členkou profesní organizace Unie porodních asistentek. Pravidelně navštěvuje odborné semináře v rámci celoživotního vzdělávání a účastní se odborné supervize v porodní asistenci. Zajímá se o psychosomatiku. Je zastánkyní normálního = přirozeného porodu. Velkou sílu pro svou práci čerpá z krásných porodů svých dvou dětí. Inspiruje se ráda v zahraničí, kde mnoho podstatných věcí, po kterých my tady toužíme, funguje jako běžný standard porodní péče, ať už se jedná o partnerský a respektující přístup ke klientkám (a klientům nebo o chápání těhotenství a porodu jako projevu zdraví, ke kterému není potřeba přistupovat jako k nemoci…

Věří v ženy a jejich vrozenou schopnost přivádět děti na svět.

http://www.strom-zivota.net/

 

Radha Rosecká

Lotosový porod / Celostní pohled na placentu

Lotosový porod je odvěký přirozený fyziologický postup, při kterém po porodu nedojde k odstřižení pupečníku a placenta zůstává u dítěte, dokud se sama neoddělí. Dojde tak k přenosu skutečně všech potřebných látek, informací a životních energií. Plod dozraje. Je silný, zdravý a cílevědomý. Jak takový porod probíhá doma a jak v nemocnici při porodu císařským řezem? Proč bychom neměli placentu vnímat jako nežádoucí biologický odpad, ale jako nedílný orgán dítěte? Jaký užitek nám může přinést po porodu?

Radha Rosecká

Radha pracuje jako manažerka programu Lotosový porod v ČR a lektorka skupin Limbický otisk a Posvátný ženský kruh. Vede semináře, osobní konzultace a terapie. Žije a pracuje v Meditačním centru Ordějov, které s manželem založili, aby vytvořili bezpečný prostor pro sebepoznání. Společně s manželem taky vydali knihu australské porodní asistentky Shivam Rachany LOTOSOVÝ POROD bez přestřižení pupečníku. Kmotrem knihy se stal světově uznávaný porodník Dr. Michel Odent. Jako žena a matka čtyř dětí intenzivně vnímá potřebu osobního rozvoje a laskavého naslouchání svému okolí s láskou a bez podmínek. Předává, co sama prožila.

www.lotosovyporod.cz

 

Radana Prokopová, Satyam Yoga studio Zlín

WORKSHOP: Gravid jóga

Těhotenská jóga je jemné cvičení, které přináší uvolnění, protažení i posílení celého těla. Odbourává těhotenský stres, pomáhá snižovat bolesti zad či otoky typické pro tento čas. Pomocí jemných dechových, rozehřívacích, relaxačních i meditačních technik se budou nastávající maminky cítit fyzicky i psychicky mnohem příjemněji a prohloubí spojení se svým miminkem. Přijďte si zažít její blahodárné účinky na vlastním těle. Průvodkyní vám bude zkušená lektorka.

Radana Prokopová, Satyam Yoga studio Zlín

Radana je dlouholetou lektorkou Hatha jógy a Gravid jógy. Jóga dala jejímu životu směr, vnímá ji jako cestu ke štěstí, které není závislé na vnějších okolnostech, je ukryto v nás… Snaží se jít za dogmata a neomezovat se žádnou filozofií, ani planou vírou, ale jít přímo k jádru věci, sobě samé. Nediktuje co a jak máte dělat, snaží se navést, abyste cítili, co děláte, a upřímně reagovali na základě těchto pocitů a ladili se na inteligenci vlastního těla… Na své cestě za jógou – životem byla inspirována mnoha učiteli, guru, instruktory, svými syny, moudrostí těla a vědomím. S velkým procítěním a jemností provádí účastníky svých lekcí znalostmi, které jí byly předány.¨

 

Jana Riedlová

První dny s miminkem

Zatímco o těhotenství a porodu bylo napsáno mnoho knih, informací o péči o čerstvě narozené miminko není mnoho. Jak navázat nejlepší vztah s miminkem hned od začátku? Co miminko v prvních dnech nejvíce potřebuje? O čem to kojení vlastně je? Jak utišit plačící miminko? Praktické typy týkající se kontaktního rodičovství, spánku, hygieny a dalších témat. Budeme se věnovat času bezprostředně po porodu a celému šestinedělí.

WORKSHOP: Jak pracovat s bolestí u porodu

Vyzkoušíme se vizualizační a relaxační techniky, které vám u porodu mohou pomoci. Popovídáme si o bolesti a o možnostech, jak s ní pracovat. Namasírujeme se a provoníme prostor esenciálními oleji. Probereme témata týkající se strachu z porodu a jak se na porod začít skutečně těšit. Jaké jsou potřeby rodící ženy? Jaké je to moje porodní téma? Na workshop si vezměte prosím volné oblečení, ve kterém se můžete příjemně uvolnit, případně protáhnout.

Jana Riedlová

Jana je komunitní porodní asistentka, maminka 2 dětí, viceprezidentka Unie porodních asistentek, t.č. na rodičovské dovolené. Doprovází ženy k porodům do Vyškovské porodnice, pečuje o ženy v těhotenství, při porodu i po porodu. Její práce je pro ni posláním a stále má ideály, které by ráda v životě uskutečnila. Ráda by zažila tu chvíli, kdy porodní asistentky budou moci o ženy pečovat v jakémkoli prostředí legálně a ne na hraně se zákonem. Její přesvědčení je jasné: žena má právo rozhodnout se svobodně a na základě validních informací, kde chce svoje dítě přivést na svět, a má právo na péči porodní asistentky v tomto prostředí. Porod je pro ni jedinečný okamžik zrození dítěte a matky. Posvátná chvíle zrození nové lidské bytosti je největší oslavou života a ženství. Nikdy se toho o životě nenaučila víc než při doprovázení žen při porodu.

 

Tereza Stejskalová

Předporodní a poporodní rituály

Co jsou to ženské rituály? Jaké mají místo v moderní společnosti? Jak mohou být ženě nápomocné a na koho se má v případě zájmu o vykonání rituálu obrátit? Povíme si také o profesi poporodní duly, v našich končinách ještě mladé, o to však důležitější podpůrné profesi. Budeme poslouchat, budeme se ptát a budeme sdílet…

Tereza Stejskalová

Ročník 1994. Po vystudování jazykového gymnázia v Boskovicích u ní nastala bludná cesta po vysokých školách, které veškerou její kreativitu drtily svojí systémovostí a uniformovaností. Teprve narození syna Huga, v lásce, doma, jí jasně vytyčilo cíl a směr jejího zájmu. Začala se zajímat o psychologii šestinedělky, následně přes Nezávislou asociaci poporodní péče dokončila kurz na poporodní dulu, začala studovat byliny a vést ženské poporodní rituály. V současné době se pokouší praxi poporodní duly spojit právě s bylinářstvím a praktikováním ženských rituálů do celistvého balíčku láskyplné péče o znovuzrozenou ženu, matku.

 

Hana Mertová

WORKSHOP: Aromaterapie a masáže v těhotenství

Každá jsme neopakovatelná individualita, která v sobě nosí další neopakovatelnou individualitu. Vnímáme se tak opravdu? Vysvětlíme si a ukážeme prakticky, co se děje s tělem a miminkem při masáži. Ponoříme se do svého světa a namícháme si svou osobní vůni a aromaterapeutický olej k porodu.

Hana Mertová

Hana je maminkou dvou dětí a blázen do aromaterapie. Odjakživa miluje vůně přírody, kterou považuje za moudrou, silnou a léčivou. Jedním z darů, které příroda dává, jsou právě éterické oleje, prostřednictvím nichž si celá její rodina zpříjemňuje běžné dny a pomáhá si v případě nemoci. Aromaterapii se věnuje od roku 2007, kdy začala studovat Institut aromaterapie v Praze. Nyní je studentkou Holistické školy aromaterapie v Kyjově.

 

Ivana Cvičková

Ambulantní porod

Ambulantní porod jako praktická alternativa pro rodičky. Jaké je jeho legislativní zakotvení, jaké jsou jeho praktické důsledky? Komu jej lze doporučit a komu ne? Jak prakticky probíhá a co všechno je s ním administrativně spojeno? Co musíte udělat vy a co porodnice, aby vše proběhlo hladce?